Nowości  Warmia  Mazury  Atrakcje  Noclegi    
 


Warmia-i-Mazury.pl > Linia kolejowa Olsztyn - Działdowo zostanie przebudowana

2016-09-21 Linia kolejowa Olsztyn - Działdowo zostanie przebudowana

Dzięki przebudowie odcinka linii kolejowej Olsztyn - Działdowo skrócić się ma czas przejazdu między Warszawą i Olsztynem.

Firma PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), która jest państwowym zarządcę linii kolejowych w Polsce, na tą inwestycję przeznaczy 235 mln zł. Zostaną wymienione tory, wyremontowane stacje kolejowe, przejazdy oraz wybudowany także nowy przystanek Olsztyn Dajtki. Projekt przewiduje także modernizację przejazdów kolejowo-drogowych, remont stacji Waplewo, wymianę urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz przebudowę mostów i wiaduktów kolejowych.


Nowy przystanek kolejowy Olsztyn Dajtki (grafika: PKP PLK)

Wybudowanie nowych peronów w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy Dajtki oraz miasteczka studenckiego Kortowo zwiększy dostępność kolei nie tylko dla mieszkańców Olsztyna, ale także studentów i turystów odwiedzających stolicę Warmii i Mazur.

Przystanek kolejowy Olsztyn Dajtki będzie miał dwa jednokrawędziowe perony o długości 150 m, szerokości 2,6 m i wysokości 76 cm. Zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na peronach zainstalowane zostaną pochylnie, które ułatwią wejście także osobom z ciężkim bagażem i matkom z dziećmi w wózkach. PLK zainstalują wiaty, tablice informacyjne, ławki i funkcjonalne oświetlenie. Przewidziane zostały także ułatwienia dla rowerzystów, którzy będą mogli przypiąć swoje rowery do stojaków. Koszt nowego przystanku to około 2 mln zł.

Budowa przystanku może stanowić pierwszy krok do bezpośredniego skomunikowania koleją centrum miasta z sąsiednimi miastami i gminami leżącymi po stronie południowej i zachodniej Olsztyna.


Linia kolejowa nr 216 (grafika: PKP PLK)

Inwestycja ma się rozpocząć w 2017 roku. Prace mają być prowadzone w formule "projektuj i buduj" w latach 2017-2020. Jeszcze w tym 2016 roku planowane jest ogłoszenie przetargu.

Dzięki inwestycji na odcinku linii kolejowej nr 216 między Działdowem a Olsztynem pociągi będą mogły kursować z prędkością 120 km/h, co skróci podróż o około 10 minut.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Warmia-i-Mazury.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Warmii i Mazurach za darmo.

Warmia-i-Mazury.pl na serwisach społecznościowych: